دام های شیری (۱۱۵ صفحه)

نوع فایل
word (docx)
حجم فایل
کمتر از 1 مگابایت
ابعاد
---
تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
دسته بندی
تعداد صفحات
115 صفحه
3,900 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

مقدمه:

دامهای شیری  را می توان  کار آمدترین  تبدیل کننده های علوفه و گیاهان به مواد غذایی مورد احتیاج  انسان ها نامید که شیر  تولیدی  توسط  آن ها جزو  ارزانترین  منابع پروتئین  انسان ها می باشد. یکی از بیماریهای  که باعث بروز مشکلات زیادی  در سطح گله های گاو شیری شده  و بر کمیت و کیفیت شیر تولیدی  تاثیر می گذارد  بیماری ورم پستان  می باشد . این  بیماری را می توان در بیشتر تلیسه ها  و همچنین گاوهای شیری  ردیابی  نمود.

بطوریکه  در بعضی از  گزارشات  آمده  حدود %۷۰ تلیسه ها   در اولین زایش  به این بیماری  مبتلا هستند . طبق آمار های  ارائه شده  حدود %۵۰   تلیسه ها  در زمان  گوسالگی و حدود ۶ ماهگی  به بیماری ورم  پستان  مبتلا می شوند  که این امر در نهایت  باعث  آسیب  به بافت غدد ترشح  کننده شیر و پستان  می گردد.

با توجه به میزان  شیوع وسیع این  بیماری کنترل  و پیشگیری  از این بیماری  اهمیت بسیار زیادی  دارد . برای کنترل و پیشگیری  از بیماری ورم پستان  باید در مورد دام های  جدیدی  که به گله  وارد می شوند،  دقت لازم  را مبذول نمود  تا از ورود کانون های جدید آلودگی  به گله جلوگیری  شود همچنین  باید سریعاً نسبت به شناسایی  و درمان دام های درگیر اقدام نمود و با استفاده  از روش های کنترلی  میزان بروز بیماری را  در گله کنترل نمود .

در حال حاضر  نسبت به جلوگیری  از ابتلا به بیماری  ورم پستان  و درمان آن  در تلیسه هایی  که وارد گله می شوند توجه بسیار کمی  می گردد . مطالعات  اخیر بیان کننده این مطلب هستند  که تلیسه ها به عنوان یکی از مهمترین منابع افزایش  موارد ابتلاء  به بیماری ورم  پستان  وبطور کلی افزایش سطح  آلودگی به این بیماری  مطرح هستند  که این  امر در نهایت می تواند باعث  کاهش تولید شیر وافزایش SCC شیر تولیدی گردد.

ورم پستان  پر هزینه ترین  بیماری در صنعت گاو شیری می باشد  و با وجود تلاش های بسیاری  که برای کنترل  و پیشگیری از این  بیماری به عمل آمده ،  این بیماری هنوز  یکی از  مهمترین معضلات  و مشکلات درصنعت تولید شیر است .  به عنوان مثال در آمریکا  حدود ۸ میلیون  دام در سال علائم  این بیماری  را نشان می دهند که حدود ۸۰۰۰  راس دام در سال بدلیل  شوک و مسائل ناشی از  این بیماری می میرند .

بطوریکه این بیماری در سال ۱/۷ میلیون  دلار  به صنعت دامداری  آمریکا ضرر می رساند  که حدود %۷۰  این ضرر بدلیل فرم تحت بالینی  بیماری می باشد  که باعث  می شود  علیرغم  ظاهر سالم شیر و پستان ها  کاهش تولید  و کیفیت بوجود آید . در کنار آن  شیر دور ریخته  شده هم  مبلغ هنگفتی  را بخود اختصاص می دهد .

در صورتیکه  هزینه دام های حذف شده  و مرده (بدلیل بیماری) و دامپزشک  و درمان را هم به این هزینه اضافه  شود این بیماری در سال حدود ۱۲  میلیون دلار  را به صنعت دامداری  آمریکا ضرر می رساند  و می توان گفت  که این بیماری  بطور متوسط  باعث صرف  هزینه ۲۰۰ دلار به ازاء هر راس  دام بیمار می گردد.

با توجه به این مطلب  که در اکثر کشورهای  دنیا زمان  و هزینه ای  که صرف تولید شیر  با کیفیت بالا می گردد تقریباً  برابر با هزینه  و زمانی است  که برای تولید  شیر با کیفیت  پایین صرف می شود  ، اگر دامپروران  ، دامپشکان و  مدیران گله  از راه ها و  علل بروز  بیماری ورم پستان  در گله آگاهی  کافی داشته باشند  بهترین وضرورین راه های کنترل  این بیماری  را اعمال خواهند نمود.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت زير را وارد نماييد : *