تاثیر اسید کاری بر روی تولید چاه و انواع اسید کاری (۷۷ صفحه)

نوع فایل
word (docx)
حجم فایل
1.2 مگابایت
ابعاد
---
تاریخ انتشار
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
دسته بندی
تعداد صفحات
77 صفحه
3,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

چکیده :

امروزه در تمام مناطق نفتخیز جهان به‌ویژه در منطقه خاورمیانه، تلاش‌های زیادی برای افزایش برداشت از مخازن کربناته صورت می‌پذیرد. اکثراً در چاه های نفت و گاز به علت آسیب های وارده به سازند در منطقه نزدیک چاه نفوذ پذیری کاهش می یابد. از جمله این آسیب ها گل های حفاری هستند که در هنگام حفاری با نفوذ در طبقه ایجاد آسیب می کنند. رسوبات مواد آلی و معدنی نیز از جمله این موادند. برای رفع این موضوع و افزایش تولید چاه ، باید به درمان و انگیزش طبقات پرداخته شود.

اسید کاری یکی از روش های عمومی و پر کاربرد در فرآیند انگیزش چاه می باشد. در این عملیات اسید با فشار های متفاوت به داخل طبقات تزریق می گردد تا با حل نمودن و خارج کردن گیر ها و نیز گشاد نمودن مجراهای موجود باعث افزایش نرخ تولید گردد.

سیستم اسید کاری ماتریسی به منظور تمیز و بزرگتر کردن خلل و فرج های موجود در سنگ مخزن و یا ایجاد خلل و فرج جدید و در نتیجه بالا بردن مفوذ پذیری آن مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش ، اسید با فشار کمتر از فشار لازم برای شکاف دادن طبثه ، به صورت شعاعی در تمام جوانب سنگ مخزن به درون خلل و فرج تزریق شده و با حل کردن مواد محلول مزاحم و همچنین گشادتر کردن منافز ، تولید نفت را افزایش می دهد. اکثر این شیوه اسید کاری زمانی کاربرد دارد که هدف بالا بردم نفوذ پذیری در محدوده نه چندان دور از چاه باشد.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت زير را وارد نماييد : *